آموزش 0 تا 100 تعویض روغن موتور

آموزش 0 تا 100 تعویض روغن موتور

همانقدر که استفاده از روغن موتور در خودرو حیاتی است، نحوه صحیح تعویض روغن موتور نیز اهمیت دارد. زیرا به طور کلی نحوه تعویض روغن باید اصولی و صحیح باشد تا کمترین آسیبی به موتور خودرو وارد نکند و موتور کاملا آماده برای ورود روغن موتور بعدی باشد. در همین راستا، این مقاله را به عنوان یک راهنمای جامع برای آموزش نحوه صحیح تعویض روغن موتور در اختیار شما می‌گذاریم.


روغن موتور یکی از محصولات مصرفی پر کاربرد در خودرو است که وجود آن کمک زیادی به کارکرد خودرو می‌کند. زیرا روغن موتور ضمن اینکه توانایی و بازدهی موتور خودرو را افزایش می‌دهد، در کاهش چشم‌گیر مصرف سوخت نیز بسیار موثر است. به همین دلیل صاحبان خودرو همواره به دنبال استفاده از بهترین روغن موتورهای بازار هستند تا از خودرو در بهترین کیفیت خود استفاده کنند. برای افزایش آگاهی خود از کارایی‌های روغن موتور، بهتر است مقاله روغن موتور چیست را مطالعه کنید.

همانقدر که استفاده از روغن موتور در خودرو حیاتی است، نحوه صحیح تعویض روغن موتور نیز اهمیت دارد. زیرا به طور کلی نحوه تعویض روغن باید اصولی و صحیح باشد تا کمترین آسیبی به موتور خودرو وارد نکند و موتور کاملا آماده برای ورود روغن موتور بعدی باشد. در همین راستا، این مقاله را به عنوان یک راهنمای جامع برای آموزش نحوه صحیح تعویض روغن موتور در اختیار شما می‌گذاریم. این مقاله را تا انتها بخوانید تا بتوانید روغن موتور خودروی خود را به بهترین نحو تعویض کنید و خودروی خود را در بهترین حالت نگه دارید.

در این مقاله می خوانید:

شاید برای شما هم سوال باشد که چه لزومی دارد روغن موتور خودرو را هر چند ماه یک‌بار تعویض کنیم؟ قطعا تمام ابزار مصرفی در خودرو هر از گاهی نیاز به تعویض دارند. زیرا هر کدام دارای یک دوره استهلاک بوده و پس از مدتی، کاربری‌های خود را از دست می‌دهند. روغن موتور نیز از این قاعده مستثنی نیست و افراد باید پس از اتمام عمر مفید روغن موتور، آن را تعویض کنند تا سلامت موتور خودرو حفظ شود. در آخر مقاله به دوره‌هایی که باید در آن‌ها تعویض روغن موتور انجام دهید، می‌پردازیم.

ابزار لازم برای تعویض روغن موتور

برخی از ابزارهای مورد نیاز تعریف شده برای تعویض روغن موتور به شرح زیر است:

 • دستکش
 • آچار فیلتر روغن
 • فیلتر روغن نو
 • ظرف برای تخلیه روغن
 • جک
 • قیف
 • واشر
 •  

مراحل تعویض روغن

مراحل تعویض روغن موتور

می‌رسیم به اصلی‌ترین بخش این مقاله. شاید تا به حال تعویض روغن را از نزدیک مشاهده کرده‌اید یا حتی آن را انجام داده باشید. اما بعضا افراد از نکات و مراحل مهم تعویض روغن موتور آگاه نیستند که منجر می‌شود در برخی از مراحل آن اشتباه کنند. پس بهتر است مراحل زیر را به خوبی مطالعه کنید تا در تعویض روغن موتور خودروی خود دچار مشکل نشوید:

خودروی خود را در یک زمین صاف و بدون شیب پارک کنید.

اولین مرحله از تعویض روغن موتور که باید آن را در نظر داشته باشید، پارک خودرو در یک زمین صاف است. زیرا شما باید خودروی خود را با جک بالا بکشید و این امر در زمین شیب‌دار بسیار دشوار و حتی خطرناک خواهد بود. بهتر است موتور خودروی خود را به خوبی خنک کنید تا روغن موتور داخل آن داغ نباشد؛ در غیر این صورت ممکن است خطرآفرین باشد.

با استفاده از جک، خودرو را بالا بکشید.

از یک جک قدرتمند برای بالا کشیدن خودروی خود استفاده کنید و آن را به قدر کافی بالا بکشید. توجه داشته باشید که شما قرار است زیر خودرو بروید و باید فضای کافی وجود داشته باشد. پس آن را به میزان کافی بالا بکشید تا بعدا به مشکل برخورد نکنید.

روغن موتور قدیمی را تخلیه کنید.

در زیر خودرو، پیچ تخلیه‌ای وجود دارد که با باز کردن آن روغن موتور تخلیه می‌شود. نخست یک ظرف زیر آن قرار دهید و آن را باز کنید تا روغن موتور به صورت کامل تخلیه شود. توصیه می‌کنیم تا حد امکان روغن موتور را لمس نکنید؛ زیرا ممکن است دستتان را بسوزاند و همچنین کثیفی بسیاری به جای می‌گذارد. بهتر است قبل از شروع تخلیه روغن موتور، دستکش دستتان کنید تا احتمال خطر و کثیفی را به حداقل برسانید.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا واشر پیچ تخلیه روغن موتور پوسیدگی دارد؟ اگر پوسیدگی داشته باشد، باید واشر جدید را جایگزین آن کنید؛ زیرا واشر پیچ تخلیه روغن موتور قطعه‌ای بسیار مهم است و در صورت پوسیدگی، امکان نشت روغن موتور وجود دارد. در نهایت پس از اتمام تخلیه روغن موتور، پیچ تخلیه را ببندید.

فیلتر روغن را تعویض کنید.

نرم افزار روانکاردر تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر روغن نیز بسیار ضرور محسوب می‌شود. زیرا فیلتر روغن، روغن موتور را تصفیه می‌کند و نبود آن باعث کاهش عمر مفید روغن موتور به کمتر از یک ماه می‌شود. شما می‌توانید فیلتر روغن خودروی خود را در داخل کاپوت خودرو مشاهده کنید. باز کردن فیلتر روغن تنها با آچار و ابزار مشابه امکان پذیر است. پس از باز کردن، آن را دور بیندازید و فیلتر روغن جدید و نو را جایگزین آن کنید.

روغن موتور نو را داخل موتور بریزید.

آخرین مرحله از تعویض روغن موتور، افزودن روغن موتور نو به موتور است. هر چه قدر روغن موتور با کیفیت‌تری در موتور استفاده کنید، موتور بازده بیشتری پیدا می‌کند و عملکرد بهتری ارائه می‌دهد. پیشنهاد ما به شما روغن موتور پارانوکس است که امروزه به عنوان بهترین روغن موتور خاورمیانه شناخته می‌شود. شما تنها با خرید روغن موتور پارانوکس و استفاده از آن در موتور خودرو، کارکرد و عمر مفید خودروی خود را بهبود می‌بخشید.

در قسمت کاپوت و بخش کناری موتور خودرو، محلی برای ریختن روغن موتور وجود دارد که دارای درپوش است. درپوش را باز کنید و یک قیف نسبتا بزرگ را در دهانه آن بگذارید. سپس روغن موتور را باز کنید و آن را درون قیف بریزید. حالا شما تمام مراحل تعویض روغن موتور را انجام داده‌اید. در آخر بهتر است به خوبی پیچ تخلیه روغن موتور و قسمت فیلتر روغن را چک کنید تا هیچ‌گونه نشتی نداشته باشد. اگر نشتی مشاهده می‌کنید، باید آن را از بین ببرید تا بعدا تبدیل به یک مشکل بزرگ‌تر نشود.

نکات حیاتی در تعویض روغن موتور

 • روغن ��وتور سابق خود را که در یک ظرف تخلیه کرده‌اید، به یکی از مغازه‌های تعویض روغنی تحویل دهید. این ماده برای محیط زیست بسیار مضر است و با این کار، آن را مجددا در چرخه بازیافت قرار می‌دهید.
 • در زمستان بهتر است تعویض روغن موتور را وقتی بیش از 6 ساعت از روشن بودن خودرو می‌گذرد، انجام ندهید. زیرا گرانروی روغن موتور بالا می‌رود و کاری بسیار سخت خواهید داشت.
 • اگر می‌خواهید روغن موتور مینرال (Mineral) را با روغن موتور سنتتیک تعویض کنید، بهتر است به خوبی داخل موتور را شستشو دهید. برای انجام این کار پس از تخلیه، فیلتر روغن را در نیاورید و ابتدا روغن فلاشینگ را جایگزین کنید. سپس خودرو را به مدت 20 دقیقه روشن نگه دارید تا به خوبی داخل موتور تمیز شود. حالا می‌توانید مراحل بعدی را ادامه دهید.

بررسی میزان روغن موتور نو

حالا که مراحل تعویض روغن موتور را به صورت کامل انجام داده‌اید، بهتر است عملکرد آن را تست کنید تا از صحیح بودن عملکرد آن مطمئن شوید. ابتدا خودروی خود را روشن کنید و حدود 30 ثانیه آن را بی حرکت نگه دارید. میله‌ای کنار موتور خودرو وجود دارد، آن را بیرون بیاورید و با دستمال تمیز کنید و مجددا سر جایش بگذارید. بار دیگر که آن را در آوردید، یک خط تراز روی آن قابل مشاهده است؛ با آن می‌توانید میزان روغن موتوری که باید به موتور بیفزایید و یا بکاهید را متوجه شوید. به هیچ عنوان این کار را فراموش نکنید که می‌تواند مشکلات زیادی برایتان به بار آورد.

دوره نیاز موتور به تعویض روغن

همان‌طورکه در ابتدای مقاله اشاره کردیم، روغن موتور باید در دوره‌هایی مشخص تعویض شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت هیچ یک از روغن موتورها دوره تعویض مشابهی ندارند و هر کدام عمر مفید مختلفی دارد. اما می‌توان عمر مفید روغن موتورهایی را که به صورت سنتتیک (synthetic) به دست آمده‌اند را طولانی‌تر از باقی محصولات دانست. دوره تعویض روغن موتور می‌تواند از 5 هزار کیلومتر تا 20 هزار کیلومتر و حتی بالاتر، متغیر باشد. پس بهتر است از روغن موتور مصرفی خود به قدر کافی شناخت داشته باشید تا دوره تعویض آن را نیز بدانید.